Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 15.07.2025 r.
Akredytacja w sektorze Edukacji dorosłych – co wnioskodawca i beneficjent wiedzieć powinni
Nowością w obecnej perspektywie finansowej programu Erasmus+ na lata 2021–2027 jest możliwość realizowania projektów mobilności (Akcja 1.) dzięki uzyskaniu Akredytacji. Ta ścieżka to propozycja m.in. dla podmiotów aktywnych w obszarze niezawodowej edukacji osób dorosłych, które chcą otworzyć się na współpracę międzynarodową i organizować wyjazdy dla swoich słuchaczy (czyli dorosłych osób uczących się) oraz kadry przez kilka kolejnych lat.
Do tej pory w sektorze Edukacja dorosłych przyznano blisko sto Akredytacji. Decyzja taka stanowi potwierdzenie, że wnioskodawca ma dobrze zdefiniowaną ofertę edukacyjną, sprecyzowane potrzeby rozwojowe słuchaczy i kadry oraz przygotował plan realizacji wysokiej jakości działań.
Akredytacja Erasmusa jest przyznawana na okres do końca 2027 r. By ją uzyskać, nie jest wymagane doświadczenie w programie. Konieczne jest jednak posiadanie co najmniej dwuletniego doświadczenia w realizacji działań w obszarze niezawodowej edukacji osób dorosłych. O Akredytację może występować pojedyncza organizacja bądź koordynator konsorcjum, a z wyjazdów mogą korzystać zarówno przedstawiciele organizacji koordynatora, jak i partnerów.
Co ułatwia posiadanie Akredytacji?
Akredytacja w programie Erasmus+ to prostsze procedury wnioskowania o dofinansowanie działań, ale nie tylko. Jej posiadanie wiąże się z:
- określeniem długoterminowych celów rozwoju organizacji oraz prowadzeniem wyjazdowych działań edukacyjnych z gwarancją stałego dofinansowania w sposób dostosowany do potrzeb organizacji,
- brakiem konieczności corocznego udziału w konkursie wniosków (na całą edycję programu składany jest jeden wniosek o Akredytację, a potem jedynie uproszczone wnioski o budżet na projekt),
- stabilnym dofinansowaniem na wyjazdy edukacyjne słuchaczy i kadry przez okres obowiązywania Akredytacji,
- możliwością nawiązywania współpracy z nowymi organizacjami, wypróbowywania nowych działań w obszarze niezawodowej edukacji dorosłych – w dłuższej perspektywie.
O czym należy pamiętać?
Planując coroczne wnioskowanie o budżet kolejnego akredytowanego projektu, trzeba mieć na uwadze, że:
Termin składania wniosków o Akredytację upływa 1 października 2025 roku. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją „Edukacja dorosłych w programie Erasmus+. Specyfika i możliwości”, która zawiera wiele informacji pomocnych przy pisaniu wniosków i realizacji projektów. Czytaj: www.frse.org.pl/czytelnia/edukacja-doroslych-w-programie-erasmus