Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 10.03.2025 r.
Jak co roku na wiosnę zaktualizowaliśmy europejską encyklopedię poświęconą polityce młodzieżowej – Youth Wiki. W tym i kolejnych artykułach prezentować będziemy najważniejsze informacje dotyczące sytuacji młodzieży w Polsce.
Jedną z najobszerniejszych części Youth Wiki jest ta poświęcona rynkowi pracy. Opisano w niej między innymi najnowszą prognozę zapotrzebowania na zawody, której celem jest wskazanie kierunków, w jakich powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Prognoza ta może stanowić również podpowiedź dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się, w jakim kierunku się kształcić i jaki zawód wybrać.
Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa to: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.
Warto zaznaczyć, że w 2024 r. na liście pojawił się po raz pierwszy zawód technik elektromobilności, co związane jest z rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych. Oznacza to, że zakres prac w zawodzie technik elektromobilności będzie zwiększał się w sektorze motoryzacyjnym oraz będzie wymagał stałej transformacji kompetencyjnej w najbliższych latach.
Prognoza zapotrzebowania na pracowników to nie tylko ważny drogowskaz dla młodych. Ma ona także wpływ na finanse szkół. W ramach znowelizowanych przepisów prawa oświatowego, samorządy na 2025 r. otrzymają zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2024. Dzięki opublikowanej prognozie szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2024/2025.