treść strony

Nowe Punkty Informacyjne FRSE!

By poznać szczegóły oferty unijnych programów edukacyjnych, nie trzeba jechać ani dzwonić do Warszawy. Poznajcie nową sieć Regionalnych Punktów Informacyjnych!

  • W całej Polsce są już 23 punkty RPI, które służą wsparciem dla potencjalnych beneficjentów

    fot. Shutterstock

Regionalne Punkty Informacyjne (RPI) zostały wyłonione 29 października br. na podstawie konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Z ponad 60 zgłoszeń FRSE wybrała 23 instytucje (w tym dziesięć nowych), których celem będzie docieranie z informacją o programach UE we wszystkie regiony Polski – także do mniejszych miejscowości, w których do tej pory nie korzystano z takich programów jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności (EKS) czy Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

Punkty będą odgrywać kluczową rolę w promowaniu rozwoju edukacji międzynarodowej, oferując pomoc instytucjom, nauczycielom, studentom, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom. Regionalne Punkty Informacyjne będą nie tylko informować o programach i możliwościach, ale także organizować spotkania (co najmniej dwa w roku) oraz budować sieci współpracy instytucji i organizacji. Głównym celem tych działań jest inspirowanie do angażowania się w międzynarodowe inicjatywy edukacyjne oraz wspieranie rozwoju kompetencji.

Całkiem nowe możliwości
Dlaczego instytucje z całej Polski zdecydowały się wejść do sieci RPI? Halina Pilarz z Kuratorium Oświaty w Opolu zauważa, że pełnienie funkcji RPI FRSE  pozwala jej instytucji realizować satysfakcjonujące zadania oraz umożliwia organizację konferencji i warsztatów. Dzięki RPI w Opolu nauczyciele i dyrektorzy szkół z regionu mają okazję uczestniczyć w szkoleniach i poznać programy Erasmus+, eTwinning czy EKS. – Doceniam możliwość współpracy z FRSE i indywidualne podejście jej pracowników do realizacji naszych pomysłów – podkreśla Pilarz.

W 2025 roku w gronie RPI dalej działać będzie Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Instytucja ta w minionych latach wyróżniała się zaangażowaniem – zwyciężyła w konkursie EDUinspiracje 2020, zdobywając nagrodę w kategorii „Informacja europejska i RPI”. Był to dowód na wysoką jakość działań oraz zaangażowanie w popularyzację międzynarodowych programów europejskich. Nagroda wpłynęła na renomę kuratorium, co pomogło przyciągnąć jeszcze większą liczbę osób zainteresowanych udziałem w międzynarodowych projektach. Prędzej czy później przełoży się to na liczbę zaakceptowanych projektów z zachodniego Pomorza. Jak podkreślają przedstawiciele RPI w Szczecinie, dzięki spotkaniom informacyjnym nauczyciele i uczniowie mają możliwość lepszego przygotowania się do udziału w międzynarodowych programach.

Od technologii po języki
Regionalne Punkty Informacyjne to także miejsca wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Przykładem mogą być działania RPI w Koninie, gdzie organizowane są warsztaty z programowania w ramach Mobilnego Centrum Edukacyjnego FRSE. Uczestnicy mają możliwość rozwijania umiejętności, które stają się coraz bardziej pożądane na rynku pracy. – Od początku naszej działalności w 2019 roku zainteresowanie RPI w Koninie systematycznie rośnie – mówi przedstawiciel miejscowego Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.

Nowe technologie są tematem spotkań organizowanych również przez inne instytucje należące do sieci. Podczas grudniowej konferencji w Kielcach,  jednym z tematów dyskusji była rola eTwinningu i Erasmusa+ w kształtowaniu cyfrowych kompetencji nauczycieli i uczniów.  Inne podobne spotkania poświęcone były np. rozwojowi kompetencji językowych i wpływowi mobilności na rozwój umiejętności w tym zakresie.

Wszystkie spotkania i konsultacje organizowane przez RPI będą bezpłatne i otwarte dla każdego zainteresowanego. W siedzibach instytucji należących do sieci będzie też można otrzymać publikacje Wydawnictwa FRSE – w tym aktualny numer „Europy dla Aktywnych”.  

Więcej na stronie: www.frse.org.pl/rpi

Autorka: Joanna Kowalczyk - FRSE