treść strony

Podcast: Jak młodzi ludzie postrzegają Europę? 20 lat Polski w UE

Co roku tysiące 18-latek i 18-latków ze wszystkich krajów Unii Europejskiej biorą udział w konkursie DiscoverEU, w którym do wygrania jest miesięczny, darmowy bilet kolejowy. Jak taka wyprawa zmienia postrzeganie Europy? O tym można posłuchać w nowym podcaście.

  • fot. Shutterstock

Rok temu w konkursie DiscoverEU bilet kolejowy wygrały Weronika Chmielewska z trzema koleżankami i Alessandra Jabłonowska, która podróżowała solo. W podcaście opowiadają o swoich doświadczeniach z wyprawy, a przede wszystkim o tym, jak wpłynęła ona na postrzeganie Europy, siebie i swojego życia. Młode podróżniczki stworzyły też projekt w mediach społecznościowych pt. I feel train to Europe, w którym dzieliły się refleksjami ze swoich wojaży.

Posłuchaj podcastu

W podcaście można również posłuchać Wiktorii Grosiak, która przed wyprawą uczestniczyła w warsztatach filmowych DiscoverE(YO)U, organizowanych przez Narodową Agencję. Wiktoria jest bohaterką filmu „It’s time for a trip” zrealizowanego na zlecenie Eurodesk Polska.

Z kolei Julita Skomorowska, ekspertka Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, przedstawia więcej szczegółów na temat konkursu DiscoverEU. Można się więc dowiedzieć m.in. tego, kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach, a także poznać działanie na rzecz włączenia w ramach inicjatywy DiscoverEU (Erasmus+ Młodzież, Akcja 1).

Podcast został przygotowany dla Parlamentu Europejskiego z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.