Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 23.12.2024 r.
Prawie 330 projektów edukacyjnych, ponad 300 instytucji partnerskich z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, 537 rezultatów – tak w ciągu ostatnich sześciu lat Program Edukacja zmieniał polską oświatę i szkolnictwo wyższe
Zadaniem Programu Edukacja wdrażanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji było kształtowanie spójnego systemu edukacyjnego dostosowanego do zmian społecznych i ekonomicznych oraz budowanie efektywnych partnerstw instytucjonalnych. 5 grudnia 2024 r. w Warszawie podsumowano jego działalność.
Jak Program Edukacja realizowany w ramach Funduszy EOG przyczynił się do zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych oraz do wzmocnienia współpracy między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem (zwanymi Państwami-Darczyńcami)?
– Oferta programu stwarzała ogrom możliwości i to zdecydowało o jego sukcesie. Dzięki temu zmiana dotarła tam, gdzie była najbardziej oczekiwana: do szkół, uczelni, organizacji pozarządowych, jednostek samorządowych – mówi Alina Prochasek, członkini zarządu FRSE. – Przekrój beneficjentów, instytucji partnerskich oraz samych tematów projektów był bardzo duży – ocenia.
Wyzwania w dobie kryzysu
Dzięki wsparciu Państw-Darczyńców i otwartej formule program był w stanie odpowiadać na zmieniające się realia. Na przykład gdy wybuchła pandemia, w wyniku czego mobilności studenckie i akademickie zostały ograniczone, a wiele partnerstw wstrzymano, w programie wydłużono realizację projektów i wdrożono zdalne formy współpracy.
Program Edukacja okazał się skuteczny także w obliczu tak niespodziewanych trudności, jak inwazja Rosji na Ukrainę, która wymusiła modyfikację działań. W 2022 r. w odpowiedzi na kryzys uchodźczy wdrożono program wsparcia dla ukraińskich dzieci i ich matek, organizując 29 wakacyjnych warsztatów edukacyjnych [pisaliśmy o tym w nr. 3/2022, s. 70–71]. – Jesteśmy wdzięczni, że dzięki mobilizacji pracowników FRSE i organizacji pozarządowych ponad 2800 osób, w tym 1700 dzieci, otrzymało pilną pomoc – mówi Liliana Budkowska, dyrektor Biura Programów Zewnętrznych FRSE.
Fundusz Współpracy Dwustronnej
Jednym z kluczowych celów Programu Edukacja było wzmacnianie współpracy między Państwami-Darczyńcami a Polską. W odpowiedzi na wyzwania związane z ograniczoną liczbą partnerów z Państw-Darczyńców, uruchomiono platformę współpracy bilateralnej, z której dotychczas skorzystało prawie 500 użytkowników. Aż 259 zrealizowanych projektów opierało się na współpracy z partnerami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, 101 inicjatyw zrealizowano z partnerami islandzkimi, 193 z instytucjami z Norwegii, a w czterech przypadkach udało się nawiązać współpracę z podmiotami z Liechtensteinu. Siedem wydarzeń bilateralnych, m.in. dla operatorów programów edukacyjnych z całej Europy, umożliwiło wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Wzięło w nich udział ponad 500 uczestników z Państw-Darczyńców. Wzmocnienie relacji widoczne będzie jeszcze długo po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej.
Rezultaty i wyróżnienia
Program Edukacja to także setki rezultatów pracy intelektualnej. W ramach projektów opracowano podręczniki, programy nauczania, narzędzia edukacyjne. Powstały m.in. programy studiów, scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne, narzędzia diagnozowania kompetencji, programy szkoleniowe.
Kilkanaście projektów realizowanych w ramach programu otrzymało wyróżnienia. Przykładem może być „COMMUNE SENSE” zainicjowany przez LXIX Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, który zdobył I miejsce w konkursach Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej 2023 oraz #EduStories (2023). Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie osobistych sukcesów uczestników działań projektowych w formie opowieści. Bo Program Edukacja to znacznie więcej niż liczby. To historie ludzi, których życie zmieniło się na lepsze. To oni są bohaterami programu, niosąc zmianę do swoich szkół i środowisk.
Program Edukacja w liczbach:
Od momentu uruchomienia programu w 2019 roku zrealizowano:
- 71 wizyt studyjnych w Islandii i Norwegii dla kadry nauczycielskiej i akademickiej
- 29 szkoleń w Polsce prowadzonych przez trenerów z Państw-Darczyńców
- 58 projektów na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego
- 45 mobilności, w ramach których ponad studentów oraz pracowników uczelni mogło zdobywać doświadczenia za granicą
- 83 projekty współpracy między między polskimi instytucjami edukacyjnymi a instytucjami z Państw-Darczyńców
Dzięki tym działaniom z różnych form wsparcia skorzystało ponad 53,5 tys. osób. Pomagał im w tym Zespół Programu Edukacja w FRSE, który poprowadził prawie 90 szkoleń, konferencji, warsztatów i webinarów dla ponad 3 tys. uczestników.