treść strony

Nowoczesna informacja młodzieżowa we Flandrii

– Podjęliśmy decyzję o digitalizacji informacji młodzieżowej prowadzonej przez De Ambrassade. Działamy tylko online – mówi Jory Maeyaert*. – Nasza strategia zakłada całkowite odcięcie od szkół. Nie chcieliśmy być kojarzeni z edukacją formalną

  • We Flandrii informacja młodzieżowa działa wyłącznie online

    fot. Shutterstock

Belgia jest podzielona na trzy części – francuskojęzyczną, flamandzką i niemieckojęzyczną. Każda z nich ma swój system wspierania młodzieży. Jak to wygląda we Flandrii?
Flamandzki system informacji młodzieżowej tworzy 100 organizacji specjalizujących się w różnych obszarach, np. seksualności, uzależnieniach, zdrowiu psychicznym, fizycznym itp.

De Ambrassade nadzoruje działalność tych organizacji?
Nie, to są niezależne organizacje non profit. Łączy nas działający od pięciu lat portal młodzieżowy Wat Wat, na którym współpracujące z nami organizacje publikują artykuły na tematy, w których się specjalizują. Jest ich ponad 1000. Piszemy w nich o kwestiach tożsamościowych, żywieniowych, zdrowotnych, narkotykach, używkach, ale też np. o tym, jak udzielać pierwszej pomocy czy zdobyć prawo jazdy. Trudne tematy poruszamy poprzez pokazywanie historii młodych ludzi, np. członków społeczności LBGTQ+ dokonujących coming out czy nastolatków borykających się z problemem bezdomności.

A co z punktami informacji młodzieżowej? To stały element informacyjnych struktur dla młodzieży w wielu krajach.
Pięć lat temu podjęliśmy decyzję o całkowitej digitalizacji informacji młodzieżowej  prowadzonej przez De Ambrassade. Działamy tylko online. W zeszłym roku z naszych usług skorzystało 2,5 mln osób. Strona Wat Wat miała 1,3 mln użytkowników, pozostali trafili do nas poprzez media społecznościowe.

Nie wydajecie żadnych ulotek, publikacji, gazetek?
Wracamy do tego. Okazuje się, że informacja online nie trafia do wszystkich. Są grupy młodych, które mają ograniczony dostęp do internetu.

Współpracujecie ze szkołami?
Nasza strategia zakłada całkowite odcięcie się od szkół. Nie chcieliśmy być kojarzeni z edukacją formalną, z pewnym rodzajem protekcjonalności, która jest w nią wpisana. Chcemy być przestrzenią, w której młodzi czują  się bezpiecznie, w której mogą zadać każde pytanie – takie, którego nie zadaliby swoim kolegom, rodzicom czy nauczycielom.  

Na koniec pytanie o wartości i zasady. Jakie przyświecają działalności informacyjnej De Ambrassade?
Staramy się, aby nasze informacje były dopasowane do potrzeb i świata młodych. Powinny być zrozumiałe, przydatne, kompleksowe, rzetelne, obiektywne, nieperswazyjne i transparentne. Nasza działalność ma służyć zwiększeniu potencjału odbiorców, pomagać im w dokonywaniu właściwych wyborów i mieć pozytywny wpływ na ich życie.

*Jory Maeyaert, koordynator ds. informacji młodzieżowej i  portalu młodzieżowego Wat Wat w De Ambrassade, organizacji koordynującej pracę z młodzieżą, informację i politykę młodzieżową we flamandzkiej części Belgii

Pełna wersja wywiadu na: eurodesk.pl/publicystyka