treść strony

Wartości, które łączą

Zamiast murów lepiej budować mosty i tworzyć wspólnotę, która opiera się na dialogu i zrozumieniu. Jak Unia Europejska stara się zbliżać młodych Europejczyków?

  • Strategia UE na rzecz młodzieży wspiera dialog między młodymi ludźmi a politykami

    fot. Shutterstock

Głos młodych w UE
Unia Europejska dąży do zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne i demokratyczne, wspiera współpracę międzynarodową oraz promowanie europejskich wartości. Strategia UE na rzecz młodzieży stanowi, że Europejczycy powinni mieć swobodę i okazje do wyrażania swoich potrzeb i opinii. Zgodnie z zapisami dokumentu, stworzono mechanizm umożliwiający wymianę poglądów między młodymi ludźmi a politykami. Narzędziem konsultacji jest tzw. Europejski dialog z młodzieżą, który ma służyć konsultacji priorytetów polityki młodzieżowej UE oraz współpracy między krajami Unii w odniesieniu do kwestii związanych z młodzieżą. Prowadzony jest w 18-miesięcznych cyklach. Ich tematy wskazuje Rada UE w składzie ministrów ds. młodzieży. Do 31 grudnia 2024 r. obowiązuje temat „Potrzebujemy młodzieży”.

W Europejskim dialogu z młodzieżą mogą wziąć udział również osoby o mniejszych szansach oraz niezaangażowane w życie obywatelskie. Na poziomie krajów UE dialogiem zarządzają krajowe grupy robocze, odpowiedzialne za prowadzenie lokalnych konsultacji i działań z udziałem młodzieży, organizacji młodzieżowych oraz polityków. Realizacją na poziomie Unii kieruje natomiast tzw. trio prezydencjalne (tj. trzy kraje sprawujące kolejno prezydencję w Radzie UE), które współpracuje ściśle z Komisją Europejską i agencjami krajowymi, jak również z młodzieżowymi organizacjami i Europejskim Forum Młodzieży. Udział w unijnym dialogu młodzieżowym jest możliwy za pośrednictwem organizacji młodzieżowej na szczeblu krajowym (w Polsce – poprzez Polską Radę Organizacji Młodzieżowych, www.prom.info.pl).

Przykładem działań aktywizujących młodych w ramach tego dialogu jest Europejska Konferencja Młodzieżowa organizowana co pół roku w kraju przewodzącym Radzie Unii Europejskiej (więcej o niej w tekście na s. 10–13). Delegaci z państw członkowskich spotykają się, wymieniają poglądy i formułują rekomendacje, które później trafiają do Komisji Europejskiej i kształtują politykę młodzieżową UE. Dla przykładu: podczas ostatniej konferencji we Włoszech młodzież apelowała o większy nacisk na edukację ekologiczną.

Europejski Portal Młodzieżowy
Europejski Portal Młodzieżowy (EPM) to wirtualna przestrzeń, w której młodzi ludzie z całej Europy mogą znaleźć to, czego potrzebują, jeśli chcą zacząć działać, odkrywać świat czy realizować własne plany. Tematyka Portalu została podzielona na cztery obszary. „Zacznij działać” jest zaproszeniem do angażowania się w życie społeczne i obywatelskie. „Wyjedź za granicę” to przewodnik po świecie międzynarodowych możliwości: studiach, wolontariacie itp. „Inicjatywy UE” zawierają wiadomości o programach i projektach finansowanych przez Unię. W zakładce „Strategia UE na rzecz młodzieży” znajdują się zaś informacje o tym, jak Unia angażuje młodych w życie demokratyczne.

Treści zamieszczane na Portalu, dostępne w 28 językach, są regularnie aktualizowane
przez Komisję Europejską i sieć Eurodesk.

Otwieranie horyzontów: Erasmus+, EKS, DiscoverEU
Ważnym narzędziem współpracy międzynarodowej i promowania wartości europejskich jest również program Erasmus+. Wspierana przezeń mobilność edukacyjna daje młodym ludziom i nauczycielom możliwość rozwoju za granicą. To flagowy program UE, który prócz edukacji wspiera młodzież, szkolenia i sport w Europie. Oferuje możliwości wymiany, szkoleń oraz współpracy międzynarodowej instytucji i placówek. Unia Europejska kładzie także nacisk na solidarność i wspólne działania dla dobra innych. Program Europejski Korpus Solidarności (EKS) wspiera zaangażowanie młodych Europejczyków w pomoc społeczną, ochronę środowiska czy wspomaganie osób potrzebujących. EKS oferuje wolontariat oraz dofinansowanie lokalnych inicjatyw (Projektów Solidarności),
które pozwalają rozwijać kompetencje w różnych dziedzinach.

Interesującą inicjatywą UE jest też DiscoverEU – program oferujący młodym Europejczykom bezpłatne podróże po kontynencie. Jego uczestnicy – 18-latkowie – mają okazję odkrywać różnorodność Europy, poznawać ludzi z różnych krajów, wzbogacać swoją wiedzę i nabywać umiejętności.

Artykuł poświęcony współpracy międzynarodowej i angażowaniu młodzieży jest ostatnim odcinkiem cyklu, w którym omawiamy poszczególne obszary polityki młodzieżowej Unii Europejskiej. W nr. 1/2024 „EdA" przedstawiliśmy ogólny zarys unijnej strategii, w nr. 2/2024 – inicjatywy na rzecz kształcenia i szkoleń, w nr. 3/2024 zaś – działania służące poprawie sytuacji młodzieży na rynku pracy. Patron cyklu: Encyklopedia Komisji Europejskiej Youth Wiki