treść strony

Studencie, orientuj się!

Nowe miasto, inna kultura i styl życia – takie zmiany czekają na przybyłych do Polski studentów zagranicznych. Jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości? Z pomocą przychodzą Orientation Weeks.

  • Początek semestru jest kluczowy z perspektywy tworzenia relacji, dlatego ważna jest integracja

    fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Co roku na przełomie września i października, wraz z rozpoczęciem semestru, lokalne sekcje organizacji Erasmus Student Network (ESN) przygotowują Orientation Weeks – cykl wydarzeń powitalnych, które pomagają studentom z zagranicy zintegrować się z nowym środowiskiem. – Przyjezdni często są zagubieni, chcą zbliżyć się do naszej kultury, mają wiele pytań związanych z uczelnianą administracją, ale też ze stylem życia. Nasi wolontariusze dokładają starań, by integracja studentów międzynarodowych od początku przebiegała w angażujący sposób. Otrzymujemy też duże wsparcie od uczelni – wyjaśnia Dominika Guzik, przewodnicząca Zarządu ESN Polska. 

Jak zatem swoich studentów witały poszczególne sekcje ESN w wybranych polskich miastach?

All around Cracow
Orientation Week w stolicy woj. małopolskiego rozpoczął się 30 września i trwał do 8 października. W programie znalazły się wycieczka po Kazimierzu, wizyta w Muzeum Etnograficznym czy testowanie polskich zapiekanek. 

– Udało nam się zorganizować aż 33 wydarzenia: od spotkania informacyjnego, wizyt w muzeach, udziału w warsztatach, przez wycieczkę do Wieliczki oraz aktywności sportowe i kulinarne, po wyjazd na Adaptation Camp do Lęborka. Nasz Orientation Week zatytułowaliśmy All around Cracow – zależało nam, aby pokazać walory Krakowa – mówi Ksawery Ostrowski, project manager ESN AGH Kraków. 

Obiad i speedfriending
Studenci zagraniczni, którzy wybrali Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, także mogli liczyć na atrakcje. – Postawiliśmy na integrację i pokazanie lokalnej kultury. Wśród wydarzeń znalazły się: ognisko, warsztaty muzyczne, zwiedzanie miasta. Byliśmy również w parku trampolin. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się International Dinner, w trakcie którego studenci przygotowali potrawy charakterystyczne dla miejsca ich pochodzenia – wspomina Tomasz Abłam z ESN w Olsztynie. 

Intensywne powitanie studentom Erasmusa zgotowała sekcja ESN w Poznaniu, która podczas dziesięciodniowego Orientation Week zorganizowała lub była partnerem ponad 20 wydarzeń. – Wierzymy, że taki właśnie początek jest kluczowy z perspektywy tworzenia relacji – mówi Małgorzata Juszczak z ESN Uniwersytetu Ekonomicznego. Zagraniczni żacy mogli liczyć na pomoc w zakwaterowaniu i oprowadzenie po uczelni. Nie obyło się bez degustacji pierogów i rogali marcińskich. Integracji sprzyjał speedfriending. – To zabawny sposób na nawiązanie znajomości: siadamy naprzeciwko losowo wybranej osoby, a prowadzący podaje temat rozmowy, który mamy omówić z naszym towarzyszem w ciągu jednej-dwóch minut. Po ich upływie następuje zmiana partnera – wyjaśnia Małgorzata Juszczak.

W poszukiwaniu krasnali
Na ciepłe powitanie mogli liczyć erasmusowcy, którzy wybrali stolicę. – W tym semestrze przygotowaliśmy grę miejską, mecz siatkówki, ognisko nad Wisłą czy wieczór karaoke – wylicza Marika Gromińska, przewodnicząca ESN Uniwersytetu Warszawskiego. Nie zabrakło śmiesznych sytuacji. – Jeden z wolontariuszy ESN zapomniał zabrać z domu gitary na ognisko. Zmęczony, nie miał siły po nią wracać, więc poprosił o pomoc nieznanego sobie studenta z wymiany, który bez wahania wziął klucze do jego domu i… zniknął na dłużej. Na szczęście pojawił się na plaży z gitarą, bardzo zadowolony, że mógł pomóc – wspomina Marika Gromińska.

– We Wrocławiu przygotowaliśmy m.in. wyjście do parku trampolin, Campus Tour i wycieczkę, którą zorganizowaliśmy z Samorządem Studenckim, co pozwoliło na integrację studentów międzynarodowych z polskimi – mówi Agnieszka Jastrzębska z ESN Politechniki Wrocławskiej. Szczególnym wydarzeniem był Smurf Hunt. – Motywem przewodnim były smerfy. A smerfów, czyli polskich krasnali, we Wrocławiu mamy ponad 300! Studenci poszukiwali tych kultowych figurek, a przy okazji poznawali lepiej miasto – wyjaśnia Agnieszka Jastrzębska

W latach 2014-2023 Polskę w ramach programu Erasmus+ odwiedziło aż 141 tys. studentów z zagranicy. Najwięcej z Turcji (34 tys.) i Hiszpanii (33 tys.). Żacy najchętniej wybierali uczelnie w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Łodzi i Poznaniu.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2023: