treść strony

Wirtualny lekarz

Ma pomóc ludziom z ograniczonym dostępem do opieki medycznej w rozpoznawaniu schorzeń i dbaniu o zdrowie. Polsko-turecko-belgijskie grono ekspertów tworzy Cyfrową Platformę Zdrowia Młodzieży, którą chce udostępniać bezpłatnie w mniej zamożnych częściach świata

  • Kraje słabo i średnio rozwinięte mają ograniczony dostęp do opieki medycznej

    fot. Shutterstock

Aplikacja w dwóch wersjach – na telefon oraz webowa, czyli do wyświetlania w przeglądarce internetowej – ma być mostem pomiędzy pacjentami a specjalistami, na początek tymi związanymi z ruchem: ortopedami, fizjoterapeutami, instruktorami pilatesu, jogi, dietetykami, trenerami personalnymi.

– Aplikacji medycznych jest wiele, dostępne są zarówno w sklepach systemu Android, jak i IOS (dla urządzeń mobilnych firmy Apple), jednak większość jest płatna. Nam chodzi o dotarcie do krajów i ludzi, których nie stać na wykup usług medycznych lub nie mają ubezpieczenia – wyjaśnia prof. Adam Mystkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Doświadczenia pandemii pokazały, że ludzie na całym świecie potrzebują alternatywy dla szpitali i stacjonarnej opieki medycznej – dodaje lider i pomysłodawca projektu, prof. Servet Soyguder z Uniwersytetu Yıldırım Beyazıt w Ankarze (Turcja). 

Eksperci będą wolontariuszami
Naukowcy zaznaczają, że choć pandemia znacząco wpłynęła na systemy opieki zdrowotnej na całym świecie, najbardziej niepokojąca jest sytuacja osób o niskich dochodach oraz ubogich. Większość mieszkańców ze 107 średnio i słabo rozwiniętych krajów nie ma dostępu do opieki medycznej. – 5,7 miliarda ludzi mieszkających w tych krajach, czyli 76% populacji świata, żyje w wielowymiarowym ubóstwie – wyjaśnia prof. Soyguder.

Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży tworzona jest z myślą o krajach Afryki, wschodniej Azji i Ameryki Południowej. Ma działać bezpłatnie w kilku-
dziesięciu językach, a dostępni w bazie eksperci poprowadzą konsultacje jako wolontariusze. Lekarze, których stronie tureckiej udało się pozyskać do projektu, to stażyści. Nie otrzymają oni wynagrodzenia, ale będą mogli zaliczyć swoją działalność projektową na poczet stażu. 

Sztuczna inteligencja skieruje do specjalisty
Wersję testową stworzyli studenci i naukowcy z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Mechanizm jest prosty: zakładamy konto i przechodzimy cykl certyfikowanych testów Światowej Organizacji Zdrowia, pozwalających określić nasz ogólny stan zdrowia. Kolejne pytania zada już sztuczna inteligencja, tak by na podstawie wyników skierować nas do właściwego specjalisty.

– Sztuczna sieć neuronowa przeprowadzi weryfikację wideo. Skanując głos i twarz, rozpozna pacjenta. Aplikacja mogłaby też skanować twarz na tyle dokładnie, by zauważyć katar, załzawione oczy czy zaczerwienioną bardziej niż zwykle twarz i charakteryzować objawy – wyjaśnia prof. Mystkowski.

Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży oprócz zapewnienia możliwości kontaktu ze specjalistą posłuży jako kompendium wiedzy o zdrowiu oraz platforma treningowa. Użytkownicy będą mogli bezpłatnie pobrać materiały szkoleniowe, obejrzeć ćwiczenia online, poczytać poradniki sportowe i medyczne.

Przed projektantami aplikacji testy, do których zatrudniono studentów, między innymi przebywających w Polsce na wymianach międzynarodowych. Autorom projektu zależało, by pracowały nad nim osoby młode z potencjałem. 

Politechnika Białostocka odpowiada za prototyp aplikacji i jej podstawowe funkcjonalności. Partnerzy z Belgii i Turcji, czyli organizacja pozarządowa RESHA oraz firma DGH-ARGE Yazilim Danişmanlik Enerji Eğitim, zajmą się wdrożeniem rozwiązań na rynkach światowych i rozbudowaniem bazy specjalistów, między innymi o psychiatrów, pediatrów, otolaryngologów, okulistów, dermatologów, neurologów i kardiologów. Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży ma być powszechnie dostępna jeszcze w tym roku.

Projekt „Digital Youth Life Health Platform (DYL-HP )” realizowany jest w ramach Akcji 2. (Partnerstwa współpracy) programu Erasmus+ w sektorze Młodzież. 
Kwota dofinansowania: 354 610 euro.
Zainteresował cię ten projekt i chcesz zrealizować podobny? Weź udział w naborze!
Najbliższy termin składania wniosków: 1 października 2024 r.